Klasická masáž
Klasická masáž patrí medzi najviac využívané a najefektívnejšie masáže. Je to súbor hmatov, ktorými masér stimuluje kožu, podkožie a svaly klienta. Pri tejto procedúre dochádza k odbúravaniu únavy, stresu a lepšiemu prekrvovaniu svalov a ostatných tkanív.
Klasická masáž patrí medzi najvyhľadávanejšie a najobľúbenejšie masáže. Masáž je vhodná najmä na zlepšenie cirkulácie krvi, upravuje nervový a hormonálny systém, odstraňuje svalové napätie a prispieva k celkovému uvoľneniu organizmu.
Podľa intenzity pohybov a hmatov môžeme klasickú masáž rozdeliť do týchto 2 skupín:
Relaxačná masáž
Relaxačná masáž vychádza z klasickej masáže a
človek sa po nej cíti uvoľnený až ospalý. Vykonáva sa jemnými, pomalými pohybmi a je zameraná viac na uvoľnenie psychického a fyzického napätia. Po masáži sa odporúča zvýšiť príjem tekutín, aspoň hodinu ešte oddychovať a zvyšok dňa stráviť relaxom. Neodporúča sa ťažšia fyzická práca, alebo športový výkon.
Regeneračná masáž
Regeneračná masáž vychádza z klasickej masáže a človek sa po nej cíti osviežený a plný energie. Je špeciálne prispôsobená pre osoby, ktoré podávajú náročné fyzické výkony. Jej cieľom je prekrviť, uvoľniť a natiahnuť svaly. Vykonáva sa oveľa hlbšie a intenzívnejšie so záverečnými pasívnymi pohybmi, ktoré ešte viac pouvoľňujú a ponaťahujú svaly. Po masáži sa odporúča zvýšiť príjem tekutín.
Pri oboch typoch klasickej masáže zvýšené prekrvenie organizmu zlepší termoregulačné procesy, dýchanie, zmierni bolestivosť svalov, skrátených šliach, urýchli dobu liečby po zraneniach, podporí duševnú výkonnosť a zabezpečí zdravý, tvrdý spánok. Pokožka bude po masáži napnutá a svieža.
Klasická masáž tak vplýva na:
– telesný stav človeka
– priebeh zotavovania
– regeneráciu
– pracovnú schopnosť
– výkon
Masáž lávovými kameňmi
Masáž horúcimi lávovými kameňmi (Hot Stone Massage) je jednou z najlepších terapií na celkovú regeneráciu a relaxáciu organizmu. Po masáži lávovými kameňmi sa klient cíti príjemne uvoľnený nielen fyzicky, ale aj psychicky. Je vhodná pre zimomravých ľudí a jej hlavným cieľom je totálny relax.
O blahodarných účinkoch kameňov vedeli už v starovekej Číne, v Indii, poznali ju aj kmene v Amerike a na Havajských ostrovoch. Lávové kamene (čadiče vulkanického pôvodu) používané na masáž sú hladké a majú rôzne veľkosti. Dokážu liečiť, odovzdávať pozitívnu energiu a pohlcovať našu negatívnu energiu. Sú zväčša tmavo sivé až čierne, obsahujú množstvo železa a oplývajú mužskou energiou Jang. Nahrievajú sa v špeciálnej nádobe na 40-60°C, nanášajú sa na naolejovanú pokožku, ktorá potom lepšie znáša horúčavu, ktorá z nich vyžaruje. V rámci procedúry sa niektoré len prikladajú na určité body na tele, ostatnými sa masíruje celé telo.
Masáž lávovými kameňmi zaraďujeme do termoterapie. Teplo uvoľňujúce sa z kameňov spolu s pôsobením masáže prehrieva kožu a má množstvo blahodárnych účinkov podobných absolvovaniu sauny. Po masáži je dôležité dodržiavať navýšený pitný režim, doplniť tekutiny, keďže má mierny odvodňujúci účinok. Objem prijímaných tekutín je možné zvýšiť aj ďalšie dva – tri dni, najmä čistú vodu, čaje, či bylinkové zmesi na prečistenie a imunzáciu organizmu, čím ešte zvýšime účinok masáže.