Klasická masáž
Vedeli ste že...?
Klasická masáž patrí medzi najviac využívané a najefektívnejšie masáže. Je to súbor hmatov, ktorými masér stimuluje kožu, podkožie a svaly klienta. Pri tejto procedúre dochádza k odbúravaniu únavy, stresu a lepšiemu prekrvovaniu svalov a ostatných tkanív.
Klasická masáž patrí medzi najvyhľadávanejšie a najobľúbenejšie masáže. Masáž je vhodná najmä na zlepšenie cirkulácie krvi, upravuje nervový a hormonálny systém, odstraňuje svalové napätie a prispieva k celkovému uvoľneniu organizmu.
Podľa intenzity pohybov a hmatov môžeme klasickú masáž rozdeliť do týchto 2 skupín:

• Regeneračná masáž
Regeneračná masáž
Regeneračná masáž vychádza z klasickej masáže a človek sa po nej cíti osviežený a plný energie. Je špeciálne prispôsobená pre osoby, ktoré podávajú náročné fyzické výkony. Jej cieľom je prekrviť, uvoľniť a natiahnuť svaly. Vykonáva sa oveľa hlbšie a intenzívnejšie so záverečnými pasívnymi pohybmi, ktoré ešte viac pouvoľňujú a ponaťahujú svaly. Po masáži sa odporúča zvýšiť príjem tekutín.
Pri oboch typoch klasickej masáže zvýšené prekrvenie organizmu zlepší termoregulačné procesy, dýchanie, zmierni bolestivosť svalov, skrátených šliach, urýchli dobu liečby po zraneniach, podporí duševnú výkonnosť a zabezpečí zdravý, tvrdý spánok. Pokožka bude po masáži napnutá a svieža.
• Relaxačná masáž
Relaxačná masáž
Relaxačná masáž vychádza z klasickej masáže a človek sa po nej cíti uvoľnený až ospalý. Vykonáva sa jemnými, pomalými pohybmi a je zameraná viac na uvoľnenie psychického a fyzického napätia.
Po masáži sa odporúča zvýšiť príjem tekutín, aspoň hodinu ešte oddychovať a zvyšok dňa stráviť relaxom. Neodporúča sa ťažšia fyzická práca, alebo športový výkon. .
• Klasická masáž vplýva na:
Klasická masáž vplýva na:
telesný stav človeka – priebeh zotavovania – regeneráciu – pracovnú schopnosť – výkon …
Účinky masáže
Masážou pôsobíme na organizmus masírovaného človeka viacerými spôsobmi:
• Koža
Koža
Masáž každého druhu má na kožu a podkožné tkanivo výrazné účinky. Teplo vznikajúce pri masáži prekrvuje pokožku a prehrieva aj svaly. Masáž slúži aj ako kozmetická procedúra – obrusuje odumreté bunky na povrchu kože, čistí póry, pokožka lepšie dýcha a zbavuje sa toxínov. Pravidelne masírovaná koža sa stane pružnejšou a pevnejšou. Dráždením receptorov v koži zlepšujeme celkový stav organizmu, zlepšením prietoku krvi sa zmenšujú opuchy, rozpúšťajú usadeniny v tkanivách ako napr. soli v kĺboch pri nedostatočnom pohybe a zlepšuje sa stav kĺbov a šliach. Veľmi intenzívnou masážou je možné rozrušovať aj tukové tkanivo.Svaly
Zlepšuje sa prekrvenie svalov. Svaly sa rýchlejšie zbavia odpadových látok a dostanú vyšší prísun kyslíka a výživných látok, čo je kľúčové pre ich optimálny tonus a lepší výkon.
• Srdce
Srdce
Masáž môže pôsobiť buď ukľudňujúco alebo vzrušivo, čo má vplyv na frekvenciu srdcovej činnosti a objem krvi vypudený zo srdca pri systole.
• Krvný obeh
Krvný obeh
Masáž ovplyvňuje najmä periférnu časť krvného obehu – žily a návrat krvi smerok k srdcu. Zlepšenie na žilovej časti sa prejaví aj na tepnovej časti krvného obehu. Masér pri dodržaní dostredivého smeru masáže pomáha žilovému toku, tým pádom sa povrchové žily rýchlejšie vyprázdňujú, nepriamo sa tým zlepšujú podmienky aj pre prúdenie krvi vo vlásočniciach a tepnách a uľahčuje sa práca srdcu. Reflexne sa tak prekrvením povrchových častí kože a svalov zlepšuje odtok krvi z vnútorných častí tela, krv sa teda lepšie redistribuuje. Podľa výskumov sa po masáži prechodne zvyšuje počet červených krviniek.
• Lymfatický systém
Lymfatický systém
Lymfatické cievy do istej miery kopírujú priebeh krvných ciev a keďže nemajú vlastnú pumpu, pohyb krvi v žilách pomáha i pohybu lymfy. A keďže každý druh masáže ovplyvňuje tok krvi, prejavuje sa to aj pri lymfatickou systéme, ktorý je zodpovedný za ochranu organizmu, za imunitu. Tým sa ovplyvňuje stav kože, podkožia a celkovo odpadového hospodárstva organizmu a imunity.
• Nervový systém
Nervový systém
Telo človeka je pokryté veľkým množstvom receptorov, ktoré prijímajú podnety z vonkajšieho prostredia. Pri masáži sú dráždené a tým sa prejavuje účinok masáže na celý organizmus. Centrálny nervový systém je hlavnou riadiacou jednotkou organizmu – zmeny v ňom majú za následok zmeny v celom organizme. A keďže základými reakciami mozgovej kôry su vzruch a útlm, tak intenzívnejšou masážou dosiahneme povzbudenie a osvieženie organizmu a pomalou, jemnejšou masážou zase upokojenie organizmu.
• Látková premena a vylučovanie
Látková premena a vylučovanie
Masáž prostredníctvom zvýšeného prekrvenia pôsobí aj na zrýchlenie metabolických dejov v organizme. Zvyšuje sa pri nej spotreba kyslíka, produkcia Co2 a produkcia moču až o 60%. Telo sa pri masáži odvodňuje následkom pohybu tekutín v podkoží a svaloch, ako aj lepšieho prekrvenia obličiek a ich dráždenia cez reflexný účinok.
Pri masáži sa uvoľňuje v tele masírovaného rôznorodý koktejl chemických látok. Vylučujú sa látky na báze histamínu, acetylcholínu, adrenalínu a mnohých ďalších.
Kontraindikácie masáže
Alebo kedy nie je masáž pre Vás vhodná.
Zdravý človek
• Zdravý človek
a) Celkové kontraindikácie
– Po jedle odložiť masáž cca o 30 min, najlepšie 2 hodiny
– Pri celkovom vyčerpaní, napr. ťažký tréning, po pretekoch a pod
– Pri opitosti, stave pod vplyvom psychotropných látok, akútnej psychóze
b) Čiastočné kontraindikácie
– Oblasť kostných výbežkov
– U žien – brucho pri menštruácii, tehotenstve a šestonedelí, celé prsia
– U mužov – prsné bradavky
Chorý človek
• Chorý človek
a) Celkové kontraindikácie
– Infekčné ochorenia, prípadný kontakt s chorým
– Akútne zápalové ochorenia
– Poranenia, alebo ochorenia dutiny brušnej spojené so zápalmi (appendicitis, cholecystitis a pod.) alebo s krvácaním (žalúdočný a dvanástnikový vred, nádory tráviaceho traktu…)
– Malátnosť, celková telesná vyčerpanosť
– Zvýšená teplota
– Pri bolestiach neznámeho pôvodu
– Závažnejšie krvácavé stavy (hemofília, leukémia a pod.)
– Diagnostikované nádorové ochorenie
b) Čiastočné kontraindikácie
– Pooperačné stavy, čerstvé pooperačné jazvy v mieste zákroku ani v jeho okolí
– Osteoporóza
– Ochorenia kože – zápaly, vredy, plesňové ochorenia
– Miesta zväčšených lymfatických uzlín
– Miesta bradavíc, znamienok, zapálených alebo zvredovatených afekcií a iných kožných novotvarov
– Kožné poranenia – krvácajúce poranenia celistvosti kože
– Poranenia spôsobené hmyzom alebo zvieraťom
– Miesta popálenín, oparenín, poleptaných plôch
– Miesta zapálených kĺbov (akútny reumatizmus, dekompenzované artrózy, akútne ataky dny)
– Miesta modrín, pomliaždenín, hematómov, opuchov, alebo zlomenín
– Miesta kŕčových žíl (varixov), zápalov žíl (flebitíd), vredov predkolenia – masáž je možná až 6 mesiacov po vyliečení